Loading...
DünyaHaberSağlıkTeknoloji

Dünya’nın Yeni Akciğerleri: Yapay Ağaçlar!

Dünya’nın Yeni Akciğerleri: Yapay Ağaçlar!

Şüphesiz ki insanın yaşamak için en temelde muhtaç olduğu şey Oksijen’dir. Ancak insanoğlu muhtaç olduğu ağaçlara her geçen gün daha da zarar veriyor. Amazon Ormanları’nın küresel ısınmadan dolayı devamlı tahrip olması, Kazdağları’ndaki katliam bunların en yakın örnekleri.


Ortada olan bu büyük probleme en umut vaad eden çözümü getiren firma ise BiomiTech. Meksika merkezli olan firma, yaptıkları ‘robotik’ ağaçlarla aynı gerçek ağaçların gördüğü işleri görmeyi hedefliyor. Kirli havayı emiyor, temiz hava bırakıyor. İsmine “BioUrban” denilen bu ağaçlar, mikroalgler sayesinde kirli havayı filtreliyor ve tertemiz bir hava bırakıyor. Ancak havayı dönüştürme işlemi tam bir yıl yani 365 gün sürüyor ki bu bizim o güzel ‘gerçek’ ağaçlara hala muhtaç olduğumuzu, BioUrban‘ın ise sadece tamamlayıcı bir etken olduğunu görmemiz gerektiğini anlatıyor.

Bir BioUrban ağacı 368 ağaç verimine ulaşabilse de gerçek ağaçlara hala muhtacız. Gelecekte de çocuklara mevsimler öğretilirken ‘sonbaharda ağaçlar yapraklarını döker’ denmeli, ağaçlar kesinlikle yok edilmemeli.

Unutmadan belirtelim, bir BioUrban yaklaşık 50 bin dolara mal ediliyor. BiomiTech’in resmi sitesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Artık yazımızın sonuna geldik. Her zaman olduğu gibi düşüncelerinizi merak ediyoruz. Sizce gelecekte daha başka nelerin yerine teknolojik, yapay ürünler koyacağız? Fikirlerinizi lütfen Yorum kısmında belirtin. Bir sonraki yazımıza kadar sağlıcakla kalın.

2 comments
  1. Activist

    İçinde ruh olmayan şeyler üretiyor insanlar. Şirketler neden maliyeti bu denli yüksek olan bir teknolojiyi üretmek istediler acaba? Bu projeyle hedefledikleri şey ne olabilir? Neye güvenerek bu projenin AR-GE sine para harcıyorlar. Bu bütçeleri ağaçların korunmasına, yangınları önlemeye harcasak daha akıllıca değil mi? Daha bu yazıyı yazarken haberlerde amazon ormanlarının cayır cayır yandığını ve insanların hiçbirşey yapmadıklarını izliyorum. Bence insanoğlu kendi kıyametini hazırlamaya devam ediyor 🙁

  2. Sussi

    Gelecekte de çocuklara mevsimler öğretilirken ‘sonbaharda ağaçlar yapraklarını döker’ denmeli… Çok güzel bir anlatım olmuş. 🍁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir