Loading...
DünyaHaberTeknoloji

Yapay Zekalar Artık Yeni Hakimler Oluyor!

Çin’de gerçek bir hakimin yüz, mimik ve sesi örnek alınarak “Yapay Zekaya Sahip Bir Hakim” geliştirildi. Pekin İnternet Mahkemesi’nde 27 Haziran 2019’dan beri görev alan yapay zeka, tarihinde bir ilk olduğunu ve hizmete başladığını da yine kendisi Pekin İnternet Mahkemesi‘nde açıkladı. Görüntüleri ve konuşmaları sentezleyip Çin Mahkemeleri’ndeki  hakimlere “tekrarlayan temel faaliyetler” de yardımcı olması amaçlanıyor. Pekin Mahkeme Başkanı Zhang Wen açıklamasında “Pekin İnternet Mahkemesi’nin internet, bulut bilişim ve yapay zekayı hukuk sistemine ve mahkeme hizmet sistemine derinlemesine entegre ederek vatandaşların bilim ve teknolojiden daha fazla fayda sağlaması için çabaladığını” belirtti. Yapay Zeka Çin Mahkemeleri’nde 2019 yılının başından beri kullanılıyordu ancak yapay zekanın davalara katılımı yapılan araştırmalara destek ve delillerin sunumu ile sınırlı kalmıştı. Haziran 2019’dan itibaren hukuk alanında aktif kullanılmaya başlanan yapay zeka, Şangay’da bir mahkemede salona gelmiş ve hakim, savcı ve davalı avukat tarafından kendisinden olayla alakalı bütün delilleri ekrana yansıtması istenmişti.

Olayla ilgili Tweet’i de aşağıda görebilirsiniz:

https://twitter.com/PDChina/status/1088599790399643654

Peki ya siz gelecekte yapay zekaya sahip bir hakim tarafından yargılanmak ister miydiniz? Sizce ne kadar tutarlı olurdu veya hakimi etkilemek söz konusu olabilir miydi? Fikirlerinizi “Yorum” kısmına bekliyoruz 🙂 Bir sonraki yazımıza kadar şimdilik hoşçakalın.

Yazarın tüm yazıları…

5 comments
  1. Hale Gürbüz

    Konu benim için ilginç olduğu kadar ürkütücü de. Yapay zekanın değil hakim olarak çalışması yardımcı olmasını bile aklım almıyor. Ancak ifadenin açıklığı ve netliği için tebrik ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir