Loading...
BeslenmeSağlık

Dondurmanın Yararları ve Zararları

Dondurma

Dondurma esas maddesi süt olan, süte farklı malzemeler eklenip, dondurulduktan sonra tüketilen lezzetli bir tatlıdır. Önceleri yalnızca ilkbahar ve yaz aylarında tüketilen bu lezzetli yiyecek günümüzde her mevsimde tüketilebilmektedir.

Dondurmanın tarihçesi

Dondurma oldukça eski bir tatlıdır. Bazı tarihçiler dondurmanın tarihini dört yüzyıl önceye, Marco Polo’nun Çin seyahatine kadar dayandırmaktadır.  Rivayetlere göre Marco Polo Çin seyahatinden dönüşte birçok buzlu tatlının tarifini getirmiş ve halkına tanıtmıştır. Bu süreçten sonra ise İtalyan aşçılar bayrağı devralmış tarifleri geliştirmişler ve zenginleştirmişlerdir. On yedinci yüzyıldan sonra ise dondurma toplu olarak üretilmeye ve satılmaya başlanmıştır. On sekizinci yüzyılda Fransa’da tanınan ve benimsenen dondurma, dünyada adını duyurmuş on dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru Amerika Birleşik Devletleri’nin Philadelphia eyaletinde tanınmış ve dünyanın ilk dondurmalı sodası bu eyalette yapılmıştır. Türkiye’de ise dondurmanın üretimi yirminci yüzyılı bulmuş ilk üretim yerleri ise İstanbul ve Kahraman Maraş olmuştur.

Piyasaya sunuluş biçimine göre dondurma

Dondurma halkın tüketimine 4 biçimde sunulmaktadır. Bunlar; sade dondurma, meyveli dondurma, Maraş usülü dondurma ve Maraş dondurmasıdır.

Dondurmanın faydaları

Yediden yetmişe herkesin severek tükettiği dondurma gıda değeri açısından sütten daha değerlidir. Dondurmanın içerisinde A, B6, B12, C, D ve E vitaminleri bulunmaktadır. Dolayısıyla A vitamini ile göze ve cilt sorunlarına, B6 vitamini ile halsizliğe ve kırmızı kan hücrelerine, B12 vitamini ile sinir sistemine, C vitamini ile bağışıklığa, D vitamini ile kemiklere, E vitamini ile ise karaciğere fayda sağlamaktadır. Bunların yanısıra dondurma kalsiyum, fosfor, potasyum, niasin, thiamin, folik asit, antioksidan gibi önemli mineralleri de bünyesinde barındırmaktadır.

Dondurma içerisinde bulunan serotonin ve dopamin gibi hormonlarla insan psikolojisini doğrudan etkilemektedir. Bu iki önemli hormon mutlulukla doğrudan ilişkilidir. Ayrıca serotonin insanın canlı ve zinde olmasını sağlayan bir hormondur. Aynı zamanda kişinin rahat bir uyku almasına da yardımcı olmaktadır.  Yine dopaminin de insan bedeninde serotonin gibi mutluluğu ve zindeliği artırıcı etkileri vardır.

Dondurma ayrıca kan basıncını düzenler, doğru ve yeterli tüketimi ile kişinin kilo vermesine yardımcı olur. Vücudun dinlenmesi ve kişinin sakinleşmesi açısından da oldukça önemlidir. Bazı araştırmalarda kalp ve böbrek sağlığına da iyi geldiği ortaya konulmuştur.

Dondurmanın zararları

Dondurma oldukça faydalı bir yiyecek olmasına rağmen elbette zararlı etkileri de vardır. Özellikle astımdan, alerjinik rinitten ve kronik problemlerden muzdarip kimselerin dikkatli olması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu noktada çocuğu olan aileler özellikle dikkatli olmalıdır. Dondurma ateş ve enfeksiyonlara yol açabilmekte, ishale neden olabilmekte vücuda fazla kalorinin, karbonhidratın ve yağın alınması sonucu kilo alımını artırabilmektedir.

Aşırı miktarda tüketimi kan şekerini yükselten dondurmanın diyabet(şeker) hastaları tarafından kullanımı durumunda miktarına dikkat edilmelidir. Yine dondurmanın aşırı tüketimi kalp sağlığını doğrudan olumsuz etkilemektedir.

Dondurma yerken nelere dikkat etmeliyiz?

Hazır dondurmaların içeriğinde farklı katkı maddeleri olabilmektedir. Paketli ve hazır dondurma alımında mutlaka dikkat edilmelidir. Paketi açık yahut zarar görmüş, havayla bir şekilde temas eden, şekli bozuk dondurmalardan uzak durmalısınız. Ürünün son tüketim tarihi dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Son tüketim tarihi geçmiş ürünler tüketilmemelidir. Açık dondurma alacak olan kimseler temiz ve hijyenik olan yerlerden almaya gayret etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir