Loading...
Kişisel GelişimMotivasyon

Asla Pes Etme | İnsanlarla Başa Çıkma Sanatı | Motivasyon

Kimi zaman bir işe girişirken, kimi zaman hayallerinizin peşinden koşarken kimi zaman ise çevrenizde size olumsuz etkiler oluşturan hatta belki de görmeyi bile istemeyeceğiniz insanlar olabilir.

Gerçekten bu insanlarla baş etmek zor olabiliyor. Kelimenin tam anlamıyla “gıcık” diyebilirsiniz bu insanlara.

Bu insanlar “boş hayaller” , “uğraşma” , “yapamazsın” , “hayatta daha önemli şeyler var” gibi şeyler söylerler size. Hayır efendim! Hayatta en önemli şey sizin hayallerinizdir. İdeallerinizdir. Peşinden koşun.

Sizin yapmayı istediklerinizi, hayallerinizi ve başarılarınıza engel olmaya çalışanlar size ulaşamayacakları için bu engelleri size sunar. Hatta niyetleri iyi bile olabilir, sizi düşündüklerini zannederler. Ancak bu söylemlerde bulunmalarının sebebi kendilerinin yapamayacaklarını bildikleri için kimsenin yapamayacağını düşünmeleridir.

Bizim gücümüzün ulaştığı yere sizin hayalleriniz bile ulaşamaz.

Fatih Sultan Mehmet

Bu insanlara Fatih’in dediği gibi cevap verebilirsiniz 🙂

Ancak unutmamak gerekir ki bu ideallere, hedeflere yürürken elbette ki zorluklar çıkacaktır karşınıza. Salıncaktan düşen çocuk hiç küser mi parka? O hayaller, idealler sizin hem de zorluklarıyla beraber. İnsan kendi hayallerine sırf zorluğu var diye küser mi?

Şampiyonlar başarana kadar devam edenlerdir. Hiç kimse gerçekleşmemiş bir hayalin sahibini tanımaz. Hiç size derslerde veya çevrenizde: “Bakın şöyle efsane bir icat yapan birisi vardı ancak gerçekleştiremedi.” diyen var mı? Anlatılan en klişe “Edison” örneği gerçekleşmiş bir fikrin mucididir. Kimse gerçekleşmemiş bir fikrin mucidini tanımaz.

Her şey üstüne gelip, seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde, sakın vazgeçme! İşte orası kaderinin değişeceği ‘noktadır’.

Hz. Mevlana

Hepimiz Newton’ın yer çekimi kuvvetini bulduğunu biliriz. Asıl ilginç olan ise bunun hikayesidir. Zannediyorum ki hikayesini de neredeyse herkes bilir. Nasıl olmuştu bu Isaac Newton’ın otururken başına elma düşer ve yer çekimini bulur. Herkes bu kadar şanslı olmayabilir, ama herkes bir şanstır!

Bir şeyler yapabilmek için başınıza bir elma düşmesini beklemeyin. Kalkın ve o elma ağacını sallayın!

Enes Yahya AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir