Loading...
EğitimGündemHaberTürkiye

Okullara Suriyeli Öğretmen İddiaları | Yorumlama

Okullara Suriyeli Öğretmen

Suriyeli öğrencilerin çok olduğu okullara Suriyeli öğretmen görevlendirileceği iddiaları sosyal medyada tepki gördü.

    Ancak tepki vermek ve yorum yapabilmek için öncelikle haberlerin ve iddiaların detaylarını sağlıklı kaynaklardan öğrenmek ve doğrulamak gerekir.

Suriyeli öğretmenlerin branş öğretmenliği yapacağı veyahut Türk çocuklara ders verecekleri hususunda bir bilgi yoktur ki zaten böyle olsaydı çok yanlış olurdu. Suriyeli öğretmenleri çeşitli haber kaynaklarında “gönüllü eğitici” ve “yardımcı öğretmen” olacakları belirtilmiş. O zaman gelin bir de elimizdeki bu bilgilerle bu olayı yorumlayalım.

Çeşitli haber kaynaklarına göre atama bekleyen öğretmen sayısının 400 bin olduğu söyleniyor. Bu husus göz önünde bulundurulduğunda heyecanla öğrencilerine kavuşmayı bekleyen, onlara dokunmak isteyen binlerce öğretmenimiz varken “yardımcı öğretmen” olarak da olsa okullarımıza Suriyeli öğretmen görevlendirilmesinin ne kadar doğru olduğu ciddi bir tartışmaya sebep olacağı aşikardır.

Bir de bunu farklı bir boyuttan değerlendirip yorumlayalım. Elbette ki Türkiye’de çok fazla Suriyeli mülteci vardır ve buna bağlı doğal olarak Türkçe’yi ve Türk Kültürü’nü bilmeyen sayıca fazla öğrenci vardır. Ancak 2023 Eğitim Vizyonu’na odaklanmış ve hedeflerine ilerleyen bir Türkiye’yi göz önünde bulundurduğumuzda bu hususunda çok yanlış olabileceğini düşünmekteyim. Neden mi? Bu durumu örneklendirmek gerekirse öncelikle Gelişmiş Ülkelere bakalım hatta yakından değerlendirebileceğimiz bir yere bakalım: Almanya.

Almaya’da yaşayan o kadar fazla Türk vardır ki sırf bu yüzden “Almancı” terimini benimsedik. Ancak Alman Hükümeti,  Alman Okullarına Türk’lere yardımcı olsun diye (sırf bu amaç için) öğretmen görevlendirmemiştir. Böylece o Türkler de Almanca’yı daha kolay öğrenmiş ve Almanya’nın eğitim kültürünü benimsemişlerdir.

Bizler de Türkiye olarak Vizyon hedeflerimiz doğrultusunda ilerlerken aynı şekilde yol kat etmeliyiz diye düşünmekteyim. Böylece Suriyeli öğrenciler Türkçe öğrenecek ve mülteci olarak yaşadıkları ülkenin kültürünü benimseyecektir ve olması gereken de budur. Bu şekilde güzel dilimiz ve kültürümüz daha yaygınlaşacak ve Vizyonumuz amacına uygun hareket edilmiş olunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir