Loading...
DünyaGündemTeknoloji

ABD – ÇİN Teknoloji Savaşları

Bildiğiniz üzere Amerika ve Çin arasında son zamanlarda siyasi ve ticari anlamda bir gerilim söz konusu. Tansiyonun her geçen gün arttığı bu gerilimden etkilenen 70 Çin şirketi arasında en göze çarpanı günümüzde akıllı telefon pazarındaki başarısı ile insanların dikkatini çeken Huawei şirketi. 1987 senesinde telefon switchileri satmak üzere kurulan şirket 2012 itibari ile dünyanın en büyük ağ üreticisi konumuna gelmiştir. Günümüze ise akıllı telefonları başta olmak üzere diğer teknolojik cihazları ile ön planda yerini alan bir şirket olarak adını yazdırmıştır.

Fakat gündeme gelişi bu başarısı ve yükselişi değil, ülkelerin ekonomi savaşı yüzünden akıllı telefonlarının Android işletim sisteminden banlanışı. Peki bu banlanmanın sebebi nedir, gelin birlikte inceleyelim. Arkasında yatan bilemediğimiz birçok siyasi ve ticari sebebin olmasından öte göze en batan sebep şirketin bu başarısı ile ABD menşeili akıllı telefonların ikinci planda kalması. Kararları ile oldukça gündeme gelen Amerika Birleşik Devleti Başkanı Donald Trump’ın ABD menşeili Google şirketine ait Android Q işletim sisteminin ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesi ile Huawei cihazlarından banlanmasını istemesi üzerine şirket yaklaşık 700 milyon müşteriyi kaybetmek uğruna şirketi listeden çıkaracağını açıklamıştı. Huawei ise kriz yönetimini oldukça iyi idare etmiş ve yeni bir işletim sistemi olan HarmonyOs isimli işletim sistemi üzerinde çalışmaya başladıklarını duyurmuştu. Gündemde epeyce yerini koruyan bu durum oldukça ses getirmişti. Sonrasında gelen açıklamalar ise olayın daha da çok ses getirmesine neden oldu.

Trump’ın Huawei tehdit içeren şirketler listesinden çıkarması üzerine Google şirketin işletim sistemini kullanmasında bir problem olmadığını belirtmişti. Ancak şirket işletim sistemini geliştirmeye devam ediyor gibi görünüyor. Son günlerde yeni işletim sistemine ait olduğu iddia edilen arayüz görüntüleri de bunu destekler nitelikte.
Bir Huawei kullanıcısı olarak şirketin yeni işletim sistemi başarılı mı olacak yoksa Nokia şirketinde olduğu gibi tarihin tozlu sayfalarına mı gömülecek hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir