Loading...
Kişisel GelişimMotivasyon

Özgüven | Ne Bir Eksik Ne Bir Fazla

Özgüven Nedir?

Özgüven, insanın kendisine duyduğu güvendir. Yapabileceğini hissetmesi, kendine inanması, insanlara kendini yansıtabilmesidir de diyebiliriz.

Özgüvensizlik Nedir?

Teorik olarak özgüvenin olmama durumu olarak açıklanabilir ama bence bir mücevherin üstüne çarşaf örtmek, parlak bakan gözlere lens takmak ya da misafirler gelince kullanılacak diyip asla kullanılamayanlar diye de yorumlayabiliriz. Kısacası yazık etmektir. Kime veya neye olduğu farketmeksizin yazık etmek…

Peki Özgüvensizlik Neden Kaynaklanır?

Aslında bunun birden çok nedeni vardır. Ben bizi en çok etkileyen ikisine değineceğim. İlkine korkular diyebiliriz. Kalbiniz çok hızlı attığı için kalp krizi geçirmekten, yeterli olamamaktan, olumsuz eleştiri almaktan, karşı tarafın tepkilerinin belirsiz olmasından ve daha nice dolaylı yoldan da olsa kapısı toplum tarafından yargılanmaya çıkan sebeplerden kaynaklanır diyebiliriz.

Hani kaygılarım var deriz… Bazen ağzımızdan çıkmaz ama hissederiz… ‘Kaygı’ kelimesi ‘Kayıp’ kelimesine ne kadar çok benziyor hiç düşündünüz mü?

Belkide kaygılarım var dediğinizde geçmişinizdeki olumsuz hatıralar canlanıyordur ve geçmişin tekrar edeceğinden korkuyorsunuzdur veya daha başlamayan serüveninizin mutsuz bir şekilde sonlanacağını düşünüyorsunuzdur. Bana göre ‘Kaygılarım var’ demek ‘Kaybetmekten korkuyorum’ demekle eş değerdir. Daha başlamadan kaybetmek…

İkinci neden ise kendimizi tanımamamızdır. Bir yazı görmüştüm ‘İyi hissetmek için üzerinize oturan güzel şeyler giymelisiniz.’ diye. İlk başta ilginç geldi ama sonra hak verdim. Özgüven dediğimiz şeye ‘insanın kendisini yansıtabilmesidir’ demiştik. Bu iyi yada kötü farketmez ‘Buyum ben! Ne bir eksik ne bir fazla…’ diyebiliyorsanız olmuşsunuzdur.

İnsansa kendisini en iyi şekilde yansıtmak ister, aslında olduğundan daha iyi, kusursuz… Böylece geçici de olsa kendimizi iyi hissederiz. Eğer sebebi bu değilse neden özel bir yere, toplantıya, davete veya bir kişiye giderken daha çok duruyoruz bu aynanın karşısında?

Ancak kendinizi olduğunuzdan daha iyi göstermeye çalıştığınız zaman asıl halinizin yetersiz olduğu düşüncesi ilmek ilmek işlenir beyninize sonra da kapı korkulara açılır.

Özgüven Kazanmak İçin Ne Yapmalıyız?

İlk önce aynanın karşısına geçip uzun bir süre sadece gözlerinize bakın ve kendinizle konuşun. O gözlerde saklı kim bilir kaç umut ışığı var. Keşfedin onları! Sonra bir şeylerle uğraşın, hem neye yeteneğiniz var onu keşfedin hemde birçok dalda fikir sahibi olun. Başaramadığınız zamansa sakın üzülmeyin farklı şeyler deneyebilmek büyük cesaret ister siz cesur insanlarsınız.

Eğer yeteneğinizi bulduysanız kendinizi geliştirmek için fırsat kollayın. Karşınızdaki kişiye hep saygınız olsun böylece saygı duyulmayı hak eden biri olursunuz. Dinlemeyi bilin bu size kiminle nasıl konuşacağınızı öğretecektir. Öğrenmek için mutlaka öğretmene ihtiyaç yok bazen sadece izlemek yeterli oluyor.

Özgüvenli olmak için ilk önce kendiniz olmalı, sonrada kendinize güvenmelisiniz. Sadakatsiz yalancı insanlara güvenilmez. Her şeyden önce kendinize hep dürüst olun, kendinizi asla yarı yolda bırakmayın. Bunu başardıysanız özgüveniniz vardır. Sonra bu güveni boşa çıkarmamak için parlatın kendinizi; gelişin, geliştirin. “Buyum ben! Ne bir eksik ne bir fazla!” diyebilin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir